Xecs, Elektronik Bileşenler ve Sistemler (ECS) topluluğunda sürdürülebilir endüstriyel inovasyonun hızını artırmak amacıyla faaliyet gösteren bir Eureka Kümesidir. Penta ve Euripides² kümelerinin halefi olan Xecs, tarafları için yüksek düzeyde toplumsal ve ekonomik etki yaratacak bir uluslararası işbirliği programı oluşturmayı hedeflemektedir.

Xecs’in 29 Eylül'de açılacak 2. Çağrısı için aynı tarihte ücretsiz olarak katılım sağlanabilecek bir Başlangıç Etkinliği düzenlenecektir. Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve etkinliğe kayıt olmak için lütfen tıklayınız: https://eureka-xecs.com/xecs-call-2-launch/

 

1. Çağrıya kimler başvurabilir?

Çağrı KOBİ'lere, Büyük İşletmelere, Araştırma ve Teknoloji Kuruluşlarına (RTO'lar) ve Akademi'ye açıktır. Türk katılımcılar TEYDEB’in 1509 Programı kapsamında desteklenecektir. 1509 Programı kuralları gereğince Türkiye’den sadece sermaye şirketi statüsündeki firmalar doğrudan proje başvurusunda bulunabilirler. Üniversiteler ve araştırma enstitüleri projelere hizmet sağlayıcı olarak dahil olabilirler.

 

2. Neden Xecs kümesine başvurmalıyım?

Tüm ECS topluluk sektörleri, Xecs projeleri için eşit derecede önem taşımaktadır. Xecs, gerek sanayi gerekse kamu finansman kuruluşları için en yüksek yatırım getirisini yaratmak üzere tasarlanmıştır.

Xecs kümesinden faydalanabileceğiniz noktaları öğrenmek için lütfen tıklayınız: https://eureka-xecs.com/why-is-xecs-for-you/

 

3. Çağrının tematik odağı nedir?

Xecs, sürdürülebilir dijital dönüşüme odaklanmıştır. AENEAS, EPoSS ve Inside gibi üç büyük endüstri birliği tarafından bir araya getirilen uzmanlar tarafından hazırlanan ECS Stratejik Araştırma ve İnovasyon Gündemi rehberliğinde ve Xecs, Elektronik Bileşenler ve Sistemler (ECS) değer zincirinin tamamını ele alan ve geniş dinamik inovasyon ekosisteminden yararlanmaktadır.

Xecs kümesi hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız: https://eureka-xecs.com/

 

4. Çağrı Takvimi

İki aşamalı olarak yürütülecek olan çağrının takvimi aşağıda sunulmuştur.

Çağrı açılışı:                                                29 Eylül 2022

1. Aşama - PO Başvuru son tarihi:                23 Şubat 2023

2. Aşama - FPP Başvurusu son tarihi:            25 Mayıs 2023

 

5. İletişim

Umut EGE

T +90 312 298 18 61

eureka@tubitak.gov.tr